fbpx

Sardinien – Södra Sardinien

Cykla på södra Sardinien

Välkommen till södra Sardinien och regionen Sulcis-Iglesiente känd som Costa Verde – den gröna kusten.

Området har en vild och vacker natur, och har även en historia med gruvindustri som präglat både landskapet och människorna. Detta skapar en unik kombination av övergivna gruvområden tillsammans med områdets naturliga skönhet.

Förutom fina cykelturer i ett härligt böljande landskap och fantastiska stränder, så kommer du givetvis att njuta av lokala specialiteter. Sulcis-regionen är t.ex. känt för Carignano, en röd druva som behöver ytterst litet vatten och vars ranka växer ovanligt lågt. Nästan varje familj har fortfarande en liten vingård för att producera Carignano del Sulcis och efter ett smakprov förstår man varför de fortfarande gör det!

Sista cykeldagen är enligt oss fantastisk! Du cyklar på så kallade Costa del Sud: med fantastiska panoramavyer, böljande cykling upp och ned där du bara njuter av hur härligt det är att cykla. När du väl är framme i Pula, så kan du belöna dig med en frisk aperitivo torget.

Svårighetsgrad på cyklingen är ganska lätt, 2 på en 5 gradig skala. De dagliga turerna är ganska korta, men också delvis kuperade på grund av hur terrängen ser ut. Vissa stigningar är korta och branta, andra är långa och gradvisa. Du cyklar mestadels på asfalterade vägar, oftast små landsvägar med mycket lite trafik. Det finns nästan inga cykelvägar.

Höjdpunkter

  • Fantastiska vyer över det blå havet och det vackra inlandet
  • De romerska ruinerna nära Pula
  • Stora, fina stränder med inbjudande kristallklart vatten
  • Lokal mat och vin: ex vinet Carignano del Sulcis och pecorino ost

Snabbfakta

Resans längd: 8 dagar/ 7 nätter
Reseperiod: Valfri ankomstdag i perioderna 01 apr - 25 juli & 23 aug - 31 okt
Svårighetsgrad:
Lätt cykling. Genomsnitt 25-50 km/ 150-400 m per dag. Varje dags svårighetsgrad är beskriven under fliken Program.
2
Boende:
Typ av resa: Cykelresor på egen hand
Prisexempel: Från 7,250 kr
Måltider: Frukost

Priser per person i SEK

Valfri ankomstdag i perioderna 01 apr – 25 juli & 23 aug – 31 okt

8 dagar/ 7 nätter Från 7,250 kr Boka din resa

Period Dubbelrum Trippelrum Enkelrum*
2023-04-01 2023-05-25 8,650 kr 7,350 kr 11,950 kr
2023-05-26 2023-06-24 9,050 kr 7,650 kr 12,550 kr
2023-06-25 2023-07-25 9,700 kr 8,150 kr 13,250 kr
2023-08-23 2023-08-31 10,400 kr 8,700 kr 13,950 kr
2023-09-01 2023-09-30 9,200 kr 7,750 kr 12,550 kr
2023-10-01 2023-10-31 8,500 kr 7,250 kr 11,700 kr
Boka din resa
Angivna priser är per person och inkluderar
  • Boende 7 nätter
  • Frukost
  • Bagagetransporter vid hotellbyten
  • Detaljerade cykelkartor
  • Detaljerade roadbooks på engelska
    • Resmålsinformation
    • Praktisk information
    • Detaljerade cykelbeskrivningar dag för dag
  • Mobilapp på engelska som innehåller:
    • Digitala kartor för navigation
    • Detaljerade beskrivningar dag för dag
  • 24 h jourtelefon vid akuta ärenden
 Ingår inte
  • Flygresa till/ från resmålet
  • Transfer till/ från flygplatsen
  • Lokala båttransporter
  • Lokal ”City Tax” s.k. ”Tassa di Soggiorno”. Skatten betalas på plats och kostnaden varierar, ca 1-3 EUR per pers och natt.
  • Cykelhyra
  • Övrigt ej nämnt under inkluderat
* Enkelrumspriser
  • Priser för enkelrum gäller när du reser i sällskap med andra. Reser du helt på egen hand så tillkommer i de flesta fall en extra avgift p.g.a. dyrare bagagetransport. Kontakta oss för prisuppgifter.
Tillval
  • Cykelhyra: 1520 sek.  21 växlad hybridcykel med handbromsar. Cyklarna är utrustade med reparations-kit, karthållare, flaskhållare, och cykelväska (sidoväska),cykellås, cykeldator.
  • Elcykel: 2790 sek. Cyklarna är utrustade med reparations-kit, karthållare, flaskhållare, och cykelväska (sidoväska),cykellås, cykeldator.
  • Cykelhjälm: 200 sek
  • Privat transfer till flygplatsen kan bokas. Se fliken ta sig hit.

Program

Dag 1 Ankomst till Cagliari

Resan börjar i Cagliari, som är känt för sitt kastell, i ett kvarter som ligger ovanför resten av staden. Sevärdheter är bland annat Cagliaris katedral från 1200-talet. Cagliaris arkeologiska nationalmuseum är också värt ett besök.

Dag 2 Från Nebida till Sant’Antioco – 37 km

Efter frukost ingår en privat transfer till Nebida, varifrån du börjar din cykeltur längs kusten, cirka 25 km till hamnen i Portovesme, där du tar färjan till ön San Pietro. Du ankommer hamnen Carloforte där du kan ta en promenad. Den uppmärksamma kan höra att de som bor här har en helt annan dialekt än övriga på Sardinien. Efter en promenad/tur i Carloforte tar du ytterligare en färja, den här gången till Calasetta på ön Sant’Antioco, där det bl.a. finns utmärkta viner.
37 km, +304 m, -150 m

Dag 3 Cykla på Sant’Antioco – 42 km

Idag finns det många alternativ: du kan cykla runt hela ön (42 km) och stanna vid olika vikar för picknick, ta en utflykt med fiskebåt eller en kanske t.o.m. en ridtur, eller bara koppla av på stranden.
42 km, +480 m, -460 m

Dag 4 Från Sant’Antioco till Porto Pino – 35 km

Den här morgonen är ditt första stopp byn Tratalias, med sin romanska kyrka tillägnad S. Maria di Montserrat. Spökbyn med bara några få renoverade stenhus tar dig tillbaka till den förtrollade atmosfären i det antika Tatalia, som en gång omgärdades av tre bågar (två är fortfarande intakta), som kan ha varit ingångar till citadellet. Därefter cyklar du ner mot Porto Pino längs ett vackert landskap och vinodlingar.
35 km, +220 m, -220 m

Dag 5 Cykla kring Porto Pino – 24 km

Även idag finns fler olika alternativ: det är möjligt att cykla inåt landet och stanna till vid olika byar för picknick, till exempel Sant’Anna Arresi, en vacker liten stad med bl.a. två kyrkor, den gamla och den nya, tillägnade Sant’Anna, helgonet som staden är uppkallad efter. Efter cykelturen kan du bara koppla av på den berömda stranden i Porto Pino, som har små vikar med rosa sand och kristallklart vatten.
24 km, +260 m, -260 m.

Dag 6 Från Porto Pino till Teulada – 35 km

Den här morgonen är ditt första stopp byn Masinas. Efter ett stopp i byn Santadi (där det finns en berömd vingård) passerar du de fantastiska grottorna Is Zuddas, som är värda ett besök! En trevlig tur längs en lugn väg leder dig till Teulada, dagens sista stopp, känt för sina terrakotta pipor.
35 km, +210 m, -310 m

Dag 7 Från Teulada till Pula – 50 km

Sista cykeldagen är enligt oss fantastisk! Men också relativt utmanande. Du cyklar i Costa del Sud: med fantastiska panoramavyer, böljande cykling upp och ned där du bara njuter av hur härligt det är att cykla. När du väl är framme i Pula, så kan du belöna dig med en frisk aperitivo torget.
Bara ett par kilometer utanför staden kan du även besöka den arkeologiska platsen Nora, en viktig fenicisk hamn där det är möjligt att beundra några mycket välbevarade romerska mosaiker.
50 km, +625 m, -675 m

Dag 8 Avresedag

Resan avslutas efter frukost, om du inte har bokat transfer till flygplatsen eller extra hotellnätter.

Boende

Du bor på en mix av trestjärniga familjeägda hotell och bed & breakfasts. Alla rum har eget dusch & WC.

Sardinen 8 dagar/ 7 nätter cykel, södra Sardinien

NattOrt
Natt 1Cagliari
Natt 2Sant'Antioco
Natt 3Sant'Antioco
Natt 4Porto Pino
Natt 5Porto Pino
Natt 6Teulada
Natt 7Pula

Ruttkarta

Ta sig till destinationen

Flyg

Den närmaste flygplatsen är Cagliari.

Lokaltransporter

Från Cagliari flygplats kan du ta ett tåg in till Cagliari. (Restid ca 7 minuter – och kostar ca 1,50 euro).

Transfer

På ankomstdagen ligger ert boende så pass nära flygplatsen att vi rekommenderar tåg in till Cagliari, alternativt att ni tar en taxi på flygplatsen.

På hemresan kan ni boka en privat transfer, pris för en bil för 1-4 personer: 1100 kr

Våra gästers betyg

Scrolla ner för att läsa betyg och kommentarer från våra gäster.

Har du själv gjort resan? Vi skulle vara mycket tacksamma om du ville dela med dig av dina erfarenheter i formuläret nedan.

Skriv en recension

Vilket namn ska visas med din recension?
Skriv gärna en titel till din recension.:
Återstående tecken: 600
Ja
Nej

Omdömen

Filtrera
1 - 5
Review for sardinien-sodra-sardinien
4/5
Omdöme Sardinien

Vi hade en väldigt trevlig resa i Sardinien. Bra boende och bra cyklar. En cykel gick sönder sista dagen men hjälp kom fort. Vi skulle vilja haft en styrväska där vi kunde sätta fast papperskartan. Det gillar vi bättre en appen även om den fungerade bra. Två nätter i Pirto Pino skulle vi vilja ändra till 1 natt och i stället ha 2 nätter i Pula. Pula upplevde vi som mycket trevligare.

Betyg
4
Avresedatum:
2023-09-09
Skulle du rekommendera denna resa?
Ja