Hyr cykel i Göteborg och längs Kattegattleden

EverTrek har cykeluthyrning med bas i Göteborg. Du kan enkelt boka din cykel för turer i Göteborg, eller för längre turer t.ex. längs Kattegattleden. Vi erbjuder uthyrning för ”one way biking”, dvs du kan hyra din cykel i Göteborg och lämna den i Halmstad eller Helsingborg. Eller omvänt, hämta cykeln i Helsingborg och lämna din hyrcykel i Göteborg.

Här hittar du information och priser för EverTreks egna hyrcyklar som vi använder för cykelresor och uthyrning i Sverige. För resor i andra länder så jobbar vi med lokala uthyrningsfirmor som har liknande cyklar.

Obs! Minimum antal dagar för att hyra cykel är 4 dagar.

Touringcykel – herr

Märke & Modell: Cube Nature Allroad
Herrcykel med aluminiumram, lämplig för asfalt och grusvägar. 27 växlar, handbromsar fram & bak (skivbromsar).

Touringcykel – dam/ unisex

Märke & Modell: Cube Nature Allroad
Dam/ unisexcykel med aluminiumram, lämplig för asfalt och grusvägar. 27 växlar, handbromsar fram & bak (skivbromsar).

Cykelhyra i Göteborg

Citybike – unisex

Märke & Modell: Monark Karin 7-vxl
Dam/ unisexcykel med aluminiumram, 7 växlar, fotbroms bak, cykelkorg.
En bekväm och ergonomisk kvalitetscykel från Monark!

Cykelhyra - elcykel - Göteborg

Elcykel

Märke & Modell: Cube Nuride Hybrid Performance 500 Allroad
En unisex ram för en ganska upprätt och avslappnad sittställning. 9 växlar shimano, handbromsar fram & bak (skivbromsar).
Motor: Bosch Performance GEN3 (65Nm)
Batteri: Bosch PowerTube 500
Total vikt 26 kg.

Gravel bike

Märke & Modell: Cube Nuroad Race FE
Aluminiumram, karbongaffel, hydrauliska skivbromsar, 22 växlar. Kassett: Shimano GRX eller Shimano 105, mudgards/ skärmar, pakethållare, fram & bakljus. Total vikt 11,7 kg.
Alla cyklar är herrmodell, men fungerar utmärkt även för dam.
Cyklarna har plattpedaler, önskar du spd så ta med egna för att byta.

Barncykel 20″, 24″

Märke & Modell: Cube Acid eller liknande
7 växlad barncykel med handbromsar fram & bak. En stabil och trevlig cykel!

Priser i SEK - cykeluthyrning

Cykel/ utrustning4 dgr5 dgr6 dgr7 dgr8 dgr
Touring cykel9001100130015001700
Citybike70080090010001100
Elcykel18002000225025002750
Gravel bike16001900215023502550
Barncykel6007008009001000
Cykelväska50100100200200
Hjälm505050100100
Cykeltransport*500*500*500*500*500*

*Cykeltransport är priset per cykeltransport ifall du lämnar cykeln på annan ort än du hämtade den. T.ex: Uthämning av cykel i Göteborg, Återlämning av cykel i Helsingborg= 500 kr.

Förfrågan cykelhyra

Villkor för avbokningar (touring-, city- & barncyklar)

  • Mer än 7 dagar innan ingen kostnad
  • Mellan 7 dagar och 3 dagar innan 50%
  • Mindre än 3 dagar innan 100%
  • Tid som gäller för avbokningar är kl 12:00

Villkor för avbokningar (elcyklar & gravel cyklar)

  • Mer än 30 dagar innan ingen kostnad
  • Mellan 30 dagar och 8 dagar innan 50%
  • Mindre än 8 dagar innan 100%
  • Tid som gäller för avbokningar är kl 12:00