Hyr cykel i Göteborg och längs Kattegattleden

EverTrek har cykeluthyrning med bas i Göteborg. Du kan enkelt boka din cykel för dagsturer i Göteborg, eller för längre turer t.ex. längs Kattegattleden. Vi erbjuder uthyrning för ”one way biking”, dvs du kan hyra din cykel i Göteborg och lämna den i Halmstad eller Helsingborg. Eller omvänt, hämta cykeln i Helsingborg och lämna din hyrcykel i Göteborg.

Här hittar du information och priser för EverTreks egna hyrcyklar som vi använder för cykelresor och uthyrning i Sverige. För resor i andra länder så jobbar vi med lokala uthyrningsfirmor som har liknande cyklar.

Touringcykel – herr

Märke & Modell: Cube Nature Allroad
Herrcykel med aluminiumram, lämplig för asfalt och grusvägar. 27 växlar, handbromsar fram & bak (skivbromsar).

Touringcykel – dam/ unisex

Märke & Modell: Cube Nature Allroad
Dam/ unisexcykel med aluminiumram, lämplig för asfalt och grusvägar. 27 växlar, handbromsar fram & bak (skivbromsar).

Cykelhyra i Göteborg

Citybike – unisex

Märke & Modell: Monark Karin 7-vxl
Dam/ unisexcykel med aluminiumram, 7 växlar, fotbroms bak, cykelkorg.
En bekväm och ergonomisk kvalitetscykel från Monark!

Cykelhyra - elcykel - Göteborg

Elcykel

Märke & Modell: Cube Nuride Hybrid Performance 500 Allroad
En unisex ram för en ganska upprätt och avslappnad sittställning. 9 växlar shimano, handbromsar fram & bak (skivbromsar).
Motor: Bosch Performance GEN3 (65Nm)
Batteri: Bosch PowerTube 500
Total vikt 26 kg.

Gravel bike

Märke & Modell: Cube Nuroad Race FE
Aluminiumram, karbongaffel, hydrauliska skivbromsar, 22 växlar. Kassett: Shimano GRX eller Shimano 105, mudgards/ skärmar, pakethållare, fram & bakljus. Total vikt 11,7 kg.
Alla cyklar är herrmodell, men fungerar utmärkt även för dam.
Cyklarna har plattpedaler, önskar du spd så ta med egna för att byta.

Barncykel 20″, 24″

Märke & Modell: Cube Acid eller liknande
7 växlad barncykel med handbromsar fram & bak. En stabil och trevlig cykel!

Priser i SEK - cykeluthyrning

Cykel/ utrustning1 dag2 dgr3 dgr5-7 dgr
Touring cykel3005007001200
Citybike250400600950
Elcykel55090013502200
Gravel bike50090012001900
Barncykel250400600850
Cykelväska50100100200
Hjälm505050100
Cykeltransport*500*500*500*500*

*Cykeltransport är priset per cykeltransport ifall du lämnar cykeln på annan ort än du hämtade den. T.ex: Uthämning av cykel i Göteborg, Återlämning av cykel i Helsingborg= 500 kr.

Förfrågan cykelhyra

Villkor för avbokningar (touring-, city-, barn- & gravel cyklar)

  • Mer än 7 dagar innan ingen kostnad
  • Mellan 7 dagar och 3 dagar innan 50%
  • Mindre än 3 dagar innan 100%
  • Tid som gäller för avbokningar är kl 12:00

Villkor för avbokningar (elcyklar)

  • Mer än 30 dagar innan ingen kostnad
  • Mellan 30 dagar och 8 dagar innan 50%
  • Mindre än 8 dagar innan 100%
  • Tid som gäller för avbokningar är kl 12:00