Aostadalen

Vandringskonferens i Aosta

Aosta, eller Valle d’Aosta som regionen officiellt heter, ståtar med att vara Italiens minsta och minst tätbefolkade region. Här i landets nordvästra hörn omges dalen av berömda bergstoppar som Mont Blanc, Matterhorn, Gran Paradiso. Grannar till dalen är även Frankrike i väst, Schweiz i norr och Piemonte i söder.

Med tanke på Aostadalens omgivningar och läge så bjuds det naturligtvis på mängder av naturupplevelser och äventyrliga aktiviteter. Men dalen är också rik på historia och kultur tack vare sitt strategiska läge och för att dalen varit en viktig handelsväg över Sankt Bernhardspassen. Dalens huvudort, Aosta, grundlades av romarna redan 25 f.Kr och sägs ibland vara den italienska stad efter Rom som är “mest romersk”.

Att vandra i dessa omgivningar är en vacker upplevelse för alla sinnen. Walk & Talk- konferens i denna miljö är en god investering för företaget. Gemensamma minnen för livet, kreativitet och engagemang vågar utlovas. I Aostadalen finns oändligt många vandringsleder av varierande svårighetsgrad och längd.

Som bonus bjuder Aostadalen även på gastronomiska upplevelser. Här finner vi några av Europas högst belägna vinområden, berömda ostar såsom “Toma”, lufttorkade skinkor av världsklass, kötträtter på rådjur, sötsaker som bergshonung och vilda bär.

Höjdpunkter

  • Besök någon av Europas högst belägna vingårdar
  • Ett enormt nätverk av vandringsleder - från enkla promenader till mer utmanande alpina turer
  • Alpina landskap, gröna dalar och dramatiska vyer

Snabbfakta

När? Maj-Oktober
För vem? Perfekt för grupper som vill kombinera konferens med aktivitet. En idealisk miljö för Walk & Talk, teambuilding och att stärka relationer i en inspirerande alpmiljö.